Druk 3D - prototypowanie

Zastosowanie technologii 3D w firmie Turbo Trade

Firma Turbo Trade S. A. od 2016 roku bierze aktywny udział w pracach nad projektami 3D. Widząc wzrost popularności druku przestrzennego oraz zwiększenie zapotrzebowania na jego produkty zgłębia nowe możliwości wynikające z tej technologii. Obecnie prototypujemy zarówno na potrzeby własne, jak i na zlecenia, różne projekty z wykorzystaniem drukarek 3D. Prowadzimy również badania nad zastosowaniem technik 3D w wielu dziedzinach, głównie w medycynie.drukarka

Czym jest druk 3D?

Druk 3D, znany również jako druk przestrzenny stanowi obecnie najbardziej innowacyjną technologię produkcji.

Polega ona na wytwarzaniu trójwymiarowych obiektów na podstawie wgranego do drukarki 3D pliku cyfrowego z gotowym projektem danego przedmiotu.

Każdy z obiektów, które powstaje w drukarce 3D składa się z wielu warstw wybranego materiału, które zostają roztopione i ułożone jedna na drugiej.

Najpopularniejszymi materiałami używanymi w drukowaniu przestrzennym stanowią: tworzywa termoplastyczne, żywice oraz metale.Historia druku przestrzennego

Początki drukowania przestrzennego sięgają lat 80- tych XX w., kiedy to Amerykanin Charles Hull opatentował pierwszą technikę drukowania 3D znaną jako Stereolitografia, a następnie rozpoczął produkcję pierwszych drukarek 3D.

W kolejnych latach opracowane zostały nowe techniki wydruku 3D, między innymi technologia FDM, czy SLS autorstwa Scotta Crupma - bardziej dokładne i dające większą swobodę produkcji, a przede wszystkim niskobudżetowe.

Jednak to początek XXI wieku okazał się przełomowy dla technologii 3D i sprawił, że znacznie rozwinęła zakres swoich możliwości.

Wszystko za sprawą brytyjskiego inżyniera i matematyka Adriana Bowyer’a, i zainicjowanego przez niego projektu RepRap. Polegał on na stworzeniu uniwersalnej, samo replikującej drukarki 3D, która byłaby zdolna do samodzielnego wytworzenia pełnego zestawu własnych części. Dzięki tej idei tworzone są kolejne modele drukarek 3D z przeznaczeniem do użytku domowego.

drukarka


Technika 3D rozwiązaniem przyszłościowym

Obecnie technologię druku przestrzennego wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Między innymi w motoryzacji, przemyśle odzieżowym i obuwniczym, architekturze, czy medycynie. Druk 3D stanowi innowacyjne rozwiązanie i odpowiedź dla niemal wszystkich poprzednich technik produkcji. Jej ogromną i największą zaletą jest niski koszt produkcji i stosunkowo tanie materiały.Turbo Trade S.A.
ul. Chrobrego 4/28; 12-100 Szczytno
NIP: 7451842756; Regon: 281353315;
KRS: 0000652775